Dane źródłowe:
Karol Młynarski
Tymianek to przede wszystkim doskonała przyprawa. Ciekawy aromat i subtelny smak to nie jedyne zalety tego zioła. Warto stosować je również w medycynie naturalnej.
Działanie lecznicze tymianku
Tymianek ma szeroką gamę zastosowań. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i wzmacniająco. Zawiera wiele minerałów i witamin, m.in. wapń, fosfor, żelazo, magnez, potas, witaminę A i kilka witamin grupy B.
Zarówno medycyna tradycyjna, jak i współczesna farmakoterapia zalecają stosowanie tymianku w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, zapaleniu jamy ustnej i w celu zniwelowania nieprzyjemnego oddechu. Składniki ziela tymianku pobudzają wydzielanie śluzu, zmniejszają jego lepkość i tym samym ułatwiają jego transport. Tymianek wykazuje działanie rozkurczające oskrzela, wykrztuśne i przeciwbakteryjne.
Również w wypadku wystąpienia lekkich dysfunkcji układu pokarmowego, warto spróbować terapii tymiankiem. Wywary z tego zioła pobudzają pracę jelit i żołądka, a także zapobiegają wzdęciom.
Tymianek na pewno pomoże, jeśli cierpimy na nadmierne przetłuszczanie i wypadanie włosów. Wykazuje także łagodne działanie przeciwłupieżowe.
Jeżeli chcemy samemu przygotowywać odwary z tymianku, musimy przygotować wywar o stężeniu 2-3 łyżeczek na jedną szklankę wody i pić go 2-3 razy dziennie po pół szklanki.
Nie zapominajmy o dodawaniu tymianku do potraw, jako przyprawy. Nie tylko wzbogaci smak i aromat, ale też ułatwi trawienie.