Dane źródłowe:
Pasieka Stefanek
Marcin Krawiec
Waga netto: 100 g
Pierzga pszczela- inaczej „chlebek pszczeli”- to naturalny środek wytwarzany przez pszczoły. Cechuje go zawartość wielu cennych składników odżywczych, które mają pozytywny wpływ na ludzki organizm. Pierzga to pyłek kwiatowy zbierany przez pszczółki i przynoszony do ula. Następnie jest on składany do komórki plastra na ramce i zmieszany ze śliną pszczelą. Masa ta jest starannie zlepiona, zalana miodem i woskiem. W dalszej kolejności bez dostępu powietrza ulega fermentacji mlekowej, co działa konserwująco. Ten sposób sprawia, że pierzga staje się też łatwiej przyswajalna niż surowy pyłek pszczeli. Wokół każdego ziarenka pierzgi znajduje się otoczka, która jest rozpuszczana podczas fermentacji. To dzięki temu przyswajalność witamin i minerałów w niej zawarta wzrasta kilkukrotnie. Zapas pierzgi w ulu jest niezastąpionym pokarmem dla pszczół, w którym nie ulega rozwój pleśni i bakterii gnilnych. Dlatego też może być przechowywana przez długi czas bez obawy o utratę cennych składników. Rodzina pszczela w ciągu roku zużywa od 15-45 kg pierzgi.
W składzie pierzgi znajdziemy witaminy: A, B1, B2, B3, B6, E, D, H, K, B12, C oraz minerały takie jak: potas, sód, fosfor, żelazo oraz miedź.
Dzienna dawka pierzgi dla osoby dorosłej to ok. pół łyżeczki. Można ją rozpuścić w letniej wodzie, rozmieszać z miodem, sproszkować dodając do potraw i sałatek lub spożywać bezpośrednio. Pierzga nie powinna być przyjmowana przez osoby uczulone na produkty pszczele. Może ona wywołać reakcje alergiczne niebezpieczne dla organizmu.