Dane źródłowe:
Agencja Eventowa Jaś Wędrowniczek Justyna Szepieniec
Jasiowa Piwniczka
Receptura wytwarzania masła ghee pochodzi wprawdzie z Indii, ale nasze bieszczadzkie tereny są czyste i obfitują w produkty, dzięki którym można na podstawie przepisu stworzyć też coś swojskiego. Mamy przecież pyszne i czyste mleko – prosto od bieszczadzkich krów z wypasu łąkowego*. Spokojnie zatem możemy powiedzieć, że mamy swoje bieszczadzkie masło ghee! Wyrabiane jest metodą tradycyjną i klarowane od 8 do 12 godzin. Zawiera potrzebne witaminy A, D, E i K. Działa korzystnie na układ nerwowy i odpornościowy. Ma wpływ na prawidłową przemianę materii, jest sycące. Jest również bardzo wydajne, ponieważ 1 łyżka naszego masła odpowiada aż 4 łyżkom oleju.
* Tereny łąk i chowu są wolne od zanieczyszczeń.
- ZASTOSOWANIE
– do smażenia (najzdrowsze ze wszystkich tłuszczy, nie przypala się – wysoki punkt dymienia 260 stopni sprawia, że nie wytwarzają się szkodliwe dla zdrowia związki)
– do smarowania pieczywa (świetne do kanapek, zamiast masła)
– do gotowania (zupy, mięsa, podgrzewanie potraw)
– do pieczenia (ciast, ciasteczek, mięs)
– w kosmetyce (jako krem czy balsam, do masażu ciała, do pielęgnacji włosów, do kąpieli).
- SKŁAD
Tłuszcz mleczny 100%
Nie zawiera konserwantów, barwników, ani innych szkodliwych polepszaczy.
- O PRZECHOWYWANIU
Czas przechowywania jest bardzo długi, ponieważ brak zawartości wody sprawia, że szybko nie jełczeje. Należy je przechowywać w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Może mieć różną konsystencję – półpłynną lub bardziej zbitą – w zależności od cieplejszej lub zimniejszej temperatury (np. zimą i latem). Biały osad jest wynikiem działania naturalnych procesów.