Dane źródłowe:
Karol Młynarski
Macierzanka pomocna jest przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, kaszlu jako środek pobudzający wydzielanie śluzu w oskrzelach i ułatwiający odkrztuszanie. W stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, ściągający, przeciwzapalny i bakteriostatyczny.
Właściwości lecznicze i zastosowanie:
- działa odkażająco, bakteriobójczo i wykrztuśnie. Dzięki temu można ją wykorzystać przy kokluszu, przy łagodzeniu objawów kaszlu, przy zapaleniach oskrzeli i dychawicy oskrzelowej. Ziele macierzanki powoduje intensywniejsze wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, zwiększają objętość zalegającego śluzu i upłynniają go.
- stosowana pomocniczo w grypie i przeziębieniach.
- silne właściwości dezynfekujące powodują, że macierzankę stosuje się również do płukania ust i gardła. Jest składnikiem past do zębów.
- właściwości bakteriobójcze wykorzystywane są przy leczeniu chorób i dolegliwości kobiecych. Macierzanka działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, łagodzi bóle menstruacyjne.
- pobudza wydzielanie soku żołądkowego, reguluje trawienie, ma działanie przeciwskurczowe i wiatropędne.
- ma także działanie moczopędne, wykorzystuje się ją w zapaleniach dróg moczowych.
- stosuje się również kąpiele z ziela macierzanki. Są to kąpiele wzmacniające i polecane są szczególnie dzieciom osłabionym chorobą, dorosłym, rekonwalescentom i osobom w podeszłym wieku. Kąpiel działa dezynfekująco, przeciwzapalnie, ściągająco i regenerująco.
Sposób przygotowania:
1 łyżkę ziela zalać 1 1/2 szklanki wrzącej wody, pozostawić 20 minut pod przykryciem, przecedzić.